Bájka o troch bratoch

Autor: Slavomír Flimmel | 24.5.2012 o 11:45 | (upravené 16.5.2015 o 12:54) Karma článku: 9,13 | Prečítané:  960x

Mnohí ľudia potrebujú bájky a podobenstvá, aby pochopili hoci aj jednoduché a samozrejmé pravdy. Bájka o troch bratoch je o spravodlivosti rovnej dane z príjmu.

Kde bolo, tam bolo - v krajine za troma kopcami a jedným dvojkrížom, žili spolu traja bratia - Richard, Ján a Vasiľ. Bratia boli síce vzhľadom rovnakí, ale povahy mali veľmi rozdielne. Richard bol šikovný a pracovitý, Ján bol neschopný lajdák a Vasiľ celý deň prespal a večer chodil do krčmy.

Keďže sa bratia mali radi, dohodli sa, že si budú navzájom pomáhať. Richard mal dve práce a zarobil mesačne pekných 2000 toliarov, Ján pracoval o polovicu menej a zarobil mesačne len 1000 toliarov. Keďže Vasiľ nepracoval, všetko museli za neho platiť bratia. Rozhodli sa, že každý mu bude mesačne dávať 200 toliarov.

Po roku sa Jánovi zdalo nespravodlivé, aby Vasiľovi platil rovnakú sumu, ako Richard. Veď Richardovi z platu ostane 1800 toliarov a jemu len 800. Bratia sa dohodli, že prejdú z absolútnej rovnosti platby na rovnosť relatívnu. Obaja budú platiť nezamestnanému Vasiľovi rovnaký podiel (15%) z príjmu. Richardovi sa znížil príjem z 2000 toliarov o 300, Jánovi z 1000 toliarov len o 150. A nezamestnaný Vasiľ si polepšil - namiesto 400 toliarov dostával od bratov 450.

Po druhom roku sa Jánovi a Vasiľovi znevidelo aj toto rozdelenie peňazí. Vraj je relatívna rovnosť nesolidárna! Sused Róbert im vysvetlil, že je nespravodlivé, aby jeden človek žil z 1700 toliarov, druhý z 850 a tretí len zo 450. Všade v civilizovanom svete sú ľudia voči sebe solidárni a bohatší platí viac nielen absolútne, ale aj relatívne. Poradil tiež Jánovi a Vasiľovi, aby o všetkom rozhodovali demokraticky - hlasovaním. Tak sa stalo, že bratia Richarda demokraticky prehlasovali, že relatívne rovná platba sa zmení na relatívne progresívnu. Keďže Richard zarába 2 krát viac, než Ján, bude platiť Vasiľovi 2 krát väčší podiel z platu, než Ján. Ján začal platiť po novom Vasiľovi 100 toliarov (10% z 1000) a Richard 400 toliarov (20% z 2000).

Po treťom roku Ján oznámil bratom, že už nebude chodiť do roboty, pretože sa mu to neoplatí. Veď z 1000 toliarového zárobku mu ostane len 900 toliarov a Vasiľ má aj bez práce 500. Bratia Ján a Vasiľ sa dohodli, že sa uskromnia a vystačia žiť aj s dvakrát 600 toliarmi. Richardovi zostane z jeho zárobku stále najviac - až 800 toliarov. Ale za túto sociálnu nespravodlivosť sa už bratia na neho nebudú hnevať. Richard s novými pravidlami nesúhlasil, ale bratia ho demokraticky prehlasovali.

A tak sa Richard na svojich solidárnych, demokraticky a sociálne cítiacich bratov vykašľal a odsťahoval sa do druhej krajiny.

 


 

Rozprávky mávajú šťastný koniec, kde pravda, spravodlivosť a dobro zvíťazí. V živote je to takmer vždy presne naopak. Žijeme vo svete, kde nemáme kde ujsť pred všemocným štátom, ktorý z nás robí nesvojprávnych otrokov. V skutočnom svete by sa Richard nemal kde odsťahovať. Navyše jeho bratia nielenže žijú z jeho práce, ale vytvárajú dlh, ktorým zaťažujú ešte aj Richardove deti a vnukov.

A nie sú to dokonca ani jeho bratia...

 


 

Na záver si neodpustím zdôrazniť ešte jeden fakt, ktorý treba každý deň znova a znova pripomínať politikom, novinárom a ostatným obyčajným ľuďom. Na Slovensku nemáme rovnú daň z príjmu. Slovenská daň z príjmu sa síce často nazýva "rovná", ale je to absolútne aj relatívne progresívna daň.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?