Kretén Fico

Autor: Slavomír Flimmel | 3.6.2012 o 20:00 | (upravené 29.2.2016 o 15:52) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  1570x

Slová putujú časom a priestorom a menia svoj význam. Slová sú mená, meno „mena“ súvisí so slovom „zmena“.

Aby sa ľudia navzájom chápali, treba neustále opakovať svoje vlastné porozumenie slov, ktoré používame. Pre mnohých je slovo „kretén“ len nadávka s významom idiot. Pre iných sú nadávkami slová „politik“, „kresťan“, „socialista“ alebo „vidiečan“. Mňa by najviac urazilo, keby ma niekto nazval „ficom“.

Slovo „kretén" putuje stáročiami a plynulo mení svoj obsah aj formu. Nadávka „kretén" vznikla z lekárskej diagnózy choroby „kreténizmus", ktorou trpeli chudobní švajčiarski kresťanskí sedliaci (francúzske „chrétien" = kresťan zmenené na „cretin", napr. v ruštine "kresťanin" znamená sedliak). Slovo „kresťan" je pravdepodobne odvodené od Kristus („kristovec"). Niektorí tvrdia, že môže byť odvodené od slova „krst". Grécke slovo „Christos" znamenalo v  pôvodnej hebrejčine „pomazaný" (na kňaza alebo vládcu), teda absolvent čarovného úkonu podobnému krstu. Slovo „Kristus" = „Mesiáš" malo historicky rôzne významy - kňaz, vládca, spasiteľ, Boh.

Čo má premiér Fico spoločné so slovom „kretén"? Takmer všetko. Róbert Fico je veľkňaz socialistickej cirkvi, vládca Slovenska, pre mnohých Slovákov je spasiteľ alebo dokonca Boh. Róberta Fica volia predovšetkým kresťanskí vidiečania. Róbert Fico sa hlási k marxistickému socializmu, ktorý má korene v kresťanstve. Charakteristickým znakom kresťanského a marxistického socializmu je túžba po skorom príchode raja, v ktorom sa budú mať všetci aj bez práce rovnako dobre. Treba len hlásateľom tejto myšlienky darovať svoj majetok a platiť čo najväčšie dane.

Róbert  Fico ako spasiteľ všetkých chudobných vo volebnej kampani 2012 rečnil: „Odmietame, aby kuchárka, ktorá robí v závodnej jedálni a ktorá zarába 350 eur, platila také isté dane, ako bankový manager, ktorý zarába 5 alebo 6000 eur. To nie je spravodlivé a touto cestou určite nepôjdeme."
(http://www.youtube.com/watch?v=6sWeqMoVk90)

Aká je skutočnosť? Kuchárka, ktorá zarába 350 eur, platí 0 eur daň z príjmu (0%). Manager, zarábajúci 5000 eur, platí daň 883 eur (17,7%). Ak manager zarába 6000 eur, platí daň 1073 eur (17,9%).
(http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-cistej-mzdy-2012.php?mzda=360&deti=0&polrok=2012-06)

Len kretén považuje 0 eur za „také isté dane" ako 1073 eur. Premiér Fico je buď kretén - hlupák alebo kretén - podvodník. Róbert Fico je buď hlupák, ktorý nedokáže pochopiť jednoduchú pravdu, že na Slovensku máme progresívnu (absolútne aj relatívne) daň z príjmu fyzických osôb, ktorá berie aj tisícnásobne viac lepšie zarábajúcim pracujúcim, alebo je kretén - podvodník, ktorý to vie, ale udržuje väčšinu nevzdelaných a neinformovaných voličov v omyle.

Róbert Fico vo svojom povolebnom blogu dňa 24. 4. 2012 píše už opatrnejšie: „Takzvaná rovná daň, ktorá predavačke s príjmom 400 eur siaha na základné životné potreby a analytikovi s príjmom 3000 eur možno skracuje exotickú dovolenku o pár dní, asi príliš rovná a spravodlivá nebude."
(http://hnonline.sk/2-55569350-k01000_d-80)

Prečítajte si tú vetu viackrát za sebou a skúste sa na ňu pozrieť z rôznych pohľadov. Na prvý pohľad premiéra Fica trápi nespravodlivosť „rovnej" dane. Akoby platila chudobná predavačka rovnakú daň (relatívne alebo dokonca absolútne), ako bohatý analytik. Ale pri dôkladnejšom pohľade zistíme, že Róbert Fico asi vie, že rovná daň nie je rovná - nazýva ju „takzvaná" a píše, že „asi príliš rovná ... nebude".

Premiér Fico dokonca píše, že daň, akú máme na Slovensku je nespravodlivá. Len dôvod nespravodlivosti nevidí v jej progresivite. Nezdá sa mu nespravodlivé, že zarábajúci 3000 eur mesačne platí daň z príjmu 497 eur (16,6%) a zarábajúca 400 eur platí daň 62 krát menšiu - len 8 eur (2,0%).

Róbert Fico navyše vôbec neuvažuje o možnosti, že predavačka má deti. Už pri jednom dieťati predavačka neplatí štátu žiadnu daň, ale štát (presnejšie ten Ficov „analytik") platí daň z príjmu predavačke - konkrétne 12 eur. „Analytik" tiež nedobrovoľne „solidárne" prispieva na dôchodok jej rodičov, na „bezplatnú" školu jej detí, na „bezplatnú" zdravotnú starostlivosť a „štátnu" dotáciu potravín pre všetkých menovaných a na luxusný život takých politikov, ako je Róbert Fico.

Rómovia sa urážajú, keď ich volajú Cigánmi. Nechcú si pripustiť, že nový význam slova Cigáň v slovenčine (cigáň = klamár) mohol vzniknúť aj ich pričinením. Možno o pár rokov budú chcieť, aby sme ich nevolali Rómami, pretože „rómovať" bude v slovenčine znamenať kradnúť. Ale to už možno Slováci nahradia slovo „cigániť" slovom „ficovať".

Zaujímavá je tiež súvislosť medzi klamaním a kradnutím. Bratia Česi na to majú výstižné príslovie: „Kdo lže, ten krade." Naozaj platí, že hlavným dôvodom pre klamanie je buď minulé alebo plánované kradnutie. Politici voličov neklamú len tak pre svoje potešenie alebo zábavu. Väčšinou majú jasný cieľ: obrať ich o peniaze a majetok.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?